Column Coevorden Verbindt: Brussel en Coevorden

Emmen

U leest hier wekelijks een column van een lid van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Coevorden. Deze week is burgemeester Bert Bouwmeester aan de beurt.

Ik ben blij dat ik burgemeester mag zijn van de gemeente Coevorden. Het is een prachtige gemeente, met stad, dorpen, platteland en industrie. Er wordt aan veel ontwikkelingen gewerkt, we hebben actieve inwoners die verschillende initiatieven ontplooien en het is natuurlijk een prachtige omgeving. Veel van deze zaken realiseren we ons niet altijd en worden pas scherper als we eens wat meer afstand nemen. Vorige week was ik in Brussel. Ik mag daar als één van de Nederlandse leden van het zogeheten ‘comité van de regio’s’ meepraten en meedenken over diverse thema’s. Het comité bestaat uit 350 leden uit de 28 landen uit de Europese Unie. Nederland heeft zes gemeentelijke en zes provinciale leden en evenzoveel vervangers; allemaal bestuurders uit verschillende delen van het land. Deze bezoeken aan Brussel koppelen we altijd aan andere bijeenkomsten of bezoeken en ik merk steeds vaker hoe nuttig deze bezoeken zijn en hoeveel ik er ‘haal’ voor onze eigen gemeente. ’Europa’ lijkt misschien ver weg, maar wat daar besproken en besloten wordt, heeft direct invloed op onze gemeente. Deze keer hadden we een overleg met verschillende collega’s uit grensregio’s en bespraken we hoe we ervoor kunnen zorgen dat je eenvoudiger kunt samenwerken met je buurland. We lopen er in Coevorden ook tegenaan dat er regels zijn die het bijvoorbeeld lastig maken om in Duitsland te gaan werken. Jammer, omdat we soms hier de juiste mensen hebben voor banen daar! In Brussel wisselden we kennis en ervaringen met andere landen uit en kijken dan hoe we de belemmeringen kunnen wegnemen. Daarnaast werken we er hard aan om het Europarlement en de Europese Commissie te laten inzien dat er in de grensregio’s veel goede voorbeelden zijn van internationale samenwerking. Dit sloot weer mooi aan bij het bezoek van de Duitse ambassadeur aan Coevorden afgelopen week. In een gezelschap met onze Commissaris van de Koning in Drenthe, Jozias van Aartsen en vertegenwoordigers van de gemeente Emlichheim, Landkreis Grafschaft Bentheim en de Bentheimer Eisenbahn brachten we een bezoek aan het mooie bedrijf Intergas op het Europark. We spraken er onder meer over de mogelijkheden voor een betere samenwerking en een betere spoorverbinding tussen Duitsland en Nederland. Verkenningen die moeten uitmonden in echte ontwikkelingen. In Brussel gaat het niet alleen over afspraken en regels, maar ook over geld. U realiseert zich het misschien niet meteen, maar ook dit kan rechtstreeks invloed hebben op onze gemeente. Als bijvoorbeeld de Brexit een feit is, is er meteen veel minder geld beschikbaar voor verschillende Europese projecten. Subsidies kunnen dan lager worden, budgetten kleiner. Hier is een directe relatie. Van een aantal Europese subsidies plukken we in onze regio zeker de vruchten. Interreg bijvoorbeeld, waarmee we destijds het Europark mede realiseerden, of Leader. Met name die laatste landt dicht bij u als inwoner. Onder meer Schoonoord, Oosterhesselen en Dalen ontvingen bijdragen voor projecten. Zo komt ‘Europa’ heel dichtbij. En zit ik dan weer in de trein terug - van Brussel naar Coevorden - dan neem ik de kennis mee, probeer die naar Coevorder proporties terug te brengen en ik geniet van de laatste kilometers in onze eigen gemeente. Burgemeester Bert Bouwmeester Lees hier meer columns van het Coevorder college.

Auteur

Redactie